חדשות

תוצאי מחקר ב"מכבי": פצעים קשיי ריפוי נסגרו במהירות מרשימה

שני מחקרים מארה"ב ומישראל מבשרים טובות: חולים שפצעיהם הכרוניים הוגדרו כלא ניתנים לריפוי נרפאו לאחר 46 ימי שימוש בחמצן מקומי

פצע קשה ריפוי שהחלים. אילוסטרציה

שני מחקרים מארה"ב ומישראל מבשרים טובות: חולים שפצעיהם הכרוניים הוגדרו כלא ניתנים לריפוי נרפאו לאחר 46 ימי שימוש בחמצן מקומי. המחקר הוכיח שפצעים שלא נרפאו במשך חודשים ארוכים הצליחו להיסגר במהירות מרשימה.

ישראל צועדת במקום השני בעולם בקטיעות גפיים תחתונות (אחרי מקסיקו), על פי דו"ח של ה-OECD. על פי מכון המחקר של הכנסת: שלושה מכל 1,000 חולי סוכרת עוברים קטיעה של גפיים תחתונות בכל שנה וכ-75% מקטיעות הגפיים התחתונות נעשות בחולי סוכרת.

מספר החולים הסובלים מסיבוכים הקשורים בסוכרת נמצא במגמת עלייה. סוכרת פוגעת בגפיים התחתונות ונחשבת כיום לסיבה העשירית לעומס על מערכות הבריאות בעולם ולגורם למוגבלויות. רבים מהפצעים על רקע סוכרת מורכבים מאוד לטיפול ונדרש זמן רב לרפאם. הפצעים מהווים אתגר קליני וכלכלי, וקלינאים העוסקים בתחום מחפשים חדשנות טכנולוגית בריפוי פצעים, שתסייע בידם לטפל בחולים עם פצעים קשיי ריפוי.

במחקר חדש מבוקר רנדומלי (RCT) שנעשה עם טכנולוגיה המזרימה חמצן מקומי לפצעים שלא נרפאו קודם לכן נמצא ש-52% ממשתפי זרוע הטיפול בטכנולוגיה החלימו לחלוטין מהפצעים. מדובר בפצעים שלא נרפאו ולא התקדמו לריפוי במשך 24 שבועות, לפני שהנחקרים הצטרפו לקבוצת הטיפול במחקר. עוד נמצא במחקר ששטחם של הפצעים הצטמצם, בסנטימטר רבוע, ב-70% בהשוואה ל-40% בקבוצת הביקורת. מדובר בצמצום שטח פצע גבוה ב-73% מצמצום שטח הפצע בקבוצת הביקורת.

המחקר פורסם ב-Journal of Wound Care, המגזין הרפואי המוביל בתחום זה. מסקנות החוקרים היו כי שימוש בחמצן מקומי מביא לריפוי מהיר יותר, מובהק סטטיסטית, בחולים עם פצעים סוכרתיים שאינם נרפאים בטיפול רפואי סטנדרטי בלבד. החוקרים המליצו לטפל  בחולים הללו בקהילה, תוך מעקב וניטור של גורמי מקצוע, על פני האלטרנטיבה של אשפוז בבית חולים. אין מחקר דומה לזה ברמתו בתחום הפצעים.

מדובר במחקר רב מרכזי, מבוקר רנדומלי, בו השתתפו 145 סוכרתיים עם פצעים קשיי ריפוי, על רקע כף רגל סוכרתית או פצעים שנוצרו לאחר קטיעות. במחקר השתתפו רק מטופלים עם פצעים שהפצע שלהם לא התקדם לריפוי במשך 24 שבועות לפני תחילת הטיפול. המטופלים סבלו מפצעים ברמה 1 או 2. על פי האינדקסים המקובלים לסווג פצעים סוכרתיים רמה 1 מעידה על פגיעה שטחית בעור, או בשכבה התת עורית. רמה 2 מוגדרת ככזו כשהפצע מתרחב לגידים ולעצמות.

משתתפי המחקר חולקו אקראית לשתי קבוצות טיפול וטופלו בהתאם לפרוטוקול הטיפול המקובל (Standard of Care) הכולל: שטיפה אנטי-בקטריאלית, הטריה, ספיגת הפרשות מהפצע, מניעת זיהומים, הסרת לחץ מהפצע ואיסור לדרוך על הפצע. קבוצת המחקר טופלה גם בחמצן מקומי וקבוצת הביקורת ללא תוספת חמצן מקומי. מטרות המחקר היו סגירת הפצעים או הקטנת שטחם. המטרות המשניות היו הפחתת כאב. מתוך 145 המשתתפים 128 השתתפו במחקר עד תומו. המחקר נעשה ב-19 מרכזים בארה"ב במשך 12 שבועות.

מחקר בחמצן מקומי במכבי שירותי בריאות

פצע כרוני זקוק לשם החלמתו לחמצן בכמות גבוהה פי חמישה מצרכיה של רקמה בריאה. הטיפול בחמצן מקומי הוא כלי חשוב וייחודי בהתמודדות עם פצעים קשיי ריפוי, כי רוב הפצעים סובלים מדרגה כזאת או אחרת של מחסור בחמצן (היפוקסיה). חמצן עוזר ליצירת כלי דם חדשים, לחילוף חומרים בתא ולייצור אנרגיה, לפעילות אנטי בקטריאלית, לחיזוק רקמת הצלקת ולהחשת סגירתם של פצעים.

בהתבסס על הספרות המקצועית ופיילוט ראשוני ב"מכבי" הוחלט לערוך מחקר בטכנולוגיה המדוברת. במחקר שפורסם פעמיים במגזינים רפואיים מוערכים הוכח שפצעים שלא נרפאו במשך חודשים ארוכים הצליחו להיסגר במהירות מרשימה. טיפול בחמצן מקומי הביא לריפוי של 47%-57% מהפצעים לאחר 52 ימי טיפול, בממוצע.

57% מהפצעים על רקע כף רגל סוכרתית החלימו לחלוטין או הצטמצמו ב-90%. 60% מהפצעים על רקע בעיות בוורידים החלימו לחלוטין או הצטמצמו ב-90%. 52% מפצעי הלחץ החלימו לחלוטין או הצטמצמו ב-90% ו-30% מהפצעים על רקע בעיות בעורקים החלימו לחלוטין, או הצטמצמו ב-90%. במחקר השתתפו 200 חולים עם פצעים קשיי ריפוי, שטופלו בין חודש לחמש שנים (הממוצע היה 10.7 חודשים עם סטיית תקן של 15.7 חודשים), בטכנולוגיות שונות ובהתאם לפרוטוקול טיפול מקובל, ללא הצלחה.

המחקר נערך במשך חמש שנים (2014-2019), בהשתתפות 200 חולים שטופלו בשש מרפאות פצע של מכבי שירותי בריאות. למחקר גויסו חולים שסיכויי ההחלמה של פצעיהם היו נמוכים בגלל סוכרת, מחלות בכלי הדם ומחלות נלוות מהן סבלו.

לפני כניסתם למחקר הנחקרים טופלו במגוון רחב של טיפולים וחבישות מתקדמות ופצעיהם לא החלימו. הגיל הממוצע של החולים היה 65, 61% מהנחקרים היו גברים. 99 מהחולים סבלו מפצעים על רקע בעיות ורידים. 32 מפצעים שנבעו ממחלות עורקים. 31 מכיבים סוכרתיים. 13 מפצעי לחץ ו-25 בגלל סיבות בריאותיות שונות. בעקבות המחקר, מכבי שירותי בריאות היתה הקופה הראשונה שהכלילה את הטכנולוגיה בסל שירותיה במימון מלא.

הטכנולוגיה מאושרת על ידי ה-FDA ומשרד הבריאות לטיפול בפצעים סוכרתיים, בכיבים ורידיים, בפצעי טראומה, בפצעי ניתוח שאינם נסגרים ועוד. טכנולוגיית נטרוקס מורכבת ממחולל חמצן קטן, המספק לפצע 98% חמצן טהור ולחות באמצעות צינורית דקה וממברנה המונחת על 'מיטת' הפצע. המכשיר הקטן (כגודל טלפון נייד), נישא על גופו של המטופל ומאפשר טיפול רציף גם בלילה. יעילות הטיפול הוכחה בשורה של מחקרים קליניים. הטכנולוגיה נכללת בבריטניה בקווים המנחים לריפוי פצעים. היא זמינה למבוטחי מכבי וכללית (במרפאת פצע בביה"ח בילינסון) בהפניית רופא.

עובדות על קטיעות ופצעים קשיי ריפוי בסוכרתיים

עד שליש מחצי מיליארד סוכרתיים בעולם יפתחו פצע סוכרתי ברגליהם במהלך חייהם. יותר מחצי מאלה שפיתחו פצע יפתחו זיהום. מתוכם 17% ייאלצו לעבור כריתת גפה (1-4). באופן לא מפתיע, לסוכרתיים רבים, כריתה מפחידה יותר ממוות (5). אצל 40% מהמטופלים שפצעיהם יצליחו להירפא הפצע ייפתח בתוך שנה. אצל 65% תוך חמש שנים ואצל 90% תוך עשר שנים (1,6). הסיבוך השקט והקשה הזה הוא היום אחת הסיבות המובילות למוגבלויות ונכויות בעולם (7,8).

מחירו הכספי של ריפוי כל כיב נאמד בכ-12,000-27,000 דולר. מחיר הקטיעה עומד על כ-34 אלף דולר. מה שלא נמדד בכסף הוא הסבל הנפשי לחולה, ההפרעה קשה בתפקוד, הדיכאון, הירידה בדימוי העצמי, אובדן עבודה ופרנסה, לצד קושי וסבל למשפחת החולה.

הוצאות ישירות על טיפול בסוכרת היו 237 מיליארד דולר ב-2017, בהשוואה ל-80 מיליארד דולר בסרטן ב-2015. עד לשליש מההוצאות הישירות לטיפול בסוכרת קשור לפגיעה בגפיים התחתונות.

הכותבת היא החוקרת הראשית במחקר מכבי שירותי בריאות

ספרות:

  1. Armstrong DG, Boulton AJM, Bus SA. Diabetic foot ulcers and their recurrence. N Engl J Med. 2017;376(24):2367–75.
  1. Infection guideline - IWGDF Guidelines. IWGDF Guidelines. https://iwgdfguidelines.org/infection-guideline/. Published May 25, 2019. Accessed December 22, 2019.
  1. Prompers L, Huijberts M, Apelqvist J, et al. High prevalence of ischaemia, infection and serious comorbidity in patients with diabetic foot disease in Europe. Baseline results from the Eurodiale study. Diabetologia. 2007;50:18–25.
  1. IDF Diabetes Atlas 9th edition 2019. https://diabetesatlas.org/en/. Accessed  December 6, 2019
  1. Wukich DK, Raspovic KM, Suder NC. Patients with diabetic foot disease fear major lower-extremity amputation more than death. Foot Ankle Spec. 2018; 11(1):17–21.
  1. Huang Z-H, Li S-Q, Kou Y, Huang L, Yu T, Hu A. Risk factors for the recurrence of diabetic foot ulcers among diabetic patients: a meta-analysis. Int Wound J. 2019. https://doi.org/10.1111/iwj.13200.
  1. Lazzarini PA, Pacella RE, Armstrong DG, van Netten JJ. Diabetes-related lower-extremity complications are a leading cause of the global burden of disability. Diabet Med. 2018. https://doi.org/10.1111/dme.13680.
  1. Zhang Y, Lazzarini PA, McPhail SM, van Netten JJ, Armstrong DG, Pacella RE. Global Disability Burdens of Diabetes-Related Lower-Extremity Complications in 19
נושאים קשורים:  פצעים קשיי ריפוי,  ד"ר חנה קאופמן,  פצע סוכרתי
תגובות
אנונימי/ת
11.11.2021, 10:27

האם ניתן להשתמש בטכנולוגיה גם בפצעים שלא קשורים לרגל סכרתית ? פצעים שאינם מתרפאים אצל חולי סרטן ?